مقاله

نگاهی به دلایل اصلی ترکیدن لاستیک

ترکیدن لاستیک

 ترکیدن لاستیک مسئله ای است که ممکن است برای همه اتفاق بی افتد. اما احتمال دارد برخی اوقات ندانید که دلیل این اتفاق چیست و چرا لاستیکتان ترکیده است. ممکن است در زمان رانندگی به صورت ناگهانی لاستیک شما بترکد و کنترل خودرو را برای لحظاتی از دست دهید. این مسئله بسیار خطرناک است بنابراین بهتر است به صورت دوره ای لاستیک ها و تایر آن ها را چک کنید تا دچار دردسر نشوید. در ادامه مطلب به بررسی مهم ترین دلایل برای ترکیدن تایر و لاستیک خودرو می پردازیم و به شما می گوییم در زمان ترکیدن تایر چه کاری باید انجام دهید. با ما همراه باشید.

ترکیدن لاستیک به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

در ابتدای مطلب بهتر است به بررسی دلایل ترکیدن تایر خودرو بپردازیم. ترکیدن تایر ها احتمال دارد به دلایل مختلفی اتفاق بی افتد. شما باید این دلایل را به طور کامل بشناسید تا بتوانید از ترکیدن تایر خودرو خود جلوگیری کنید. همچنین بررسی های دوره ای و خرید لاستیک از شجاع تایر به شما کمک می کند تا از آسیب دیدن لاستیک ها و ترکیدن آن ها پیشگیری کنید. در ادامه مهم ترین علل برای ترکیدن لاستیک را با هم بررسی می کنیم:

وجود موانع در جاده

همان طور که می دانید جاده یکی از محیط های خطرناک است. برخی اوقات موانع مختلف باعث پاره شدن لاستیک و در نتیجه ترکیدن آن می شوند. زباله ها، شیشه ها و بطری ها، چاله های موجود در کف خیابان به میزان زیادی عمر لاستیک را کاهش می دهند و ممکن است باعث پاره شدن آن شوند. بنابراین بهتر است همواره لاستیک خودرو را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید : لاستیک درار

دمای بالا و آب و هوای گرم

آب و هوا مسئله بعدی است که به شدت روی طول عمر لاستیک ها تاثیر می گذارد. آب و هوای گرم باعث نازک شدن لاستیک و ذوب شدن لایه های سطحی آن می شود. به همین خاطر ممکن است لاستیک شما سریعا دچار آسیب شود و بترکد. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است خودرو را در سایه یا پارکینگ پارک کنید تا دمای بیش از حد به آن آسیب وارد نکند.

باد کم لاستیک

مسئله بعدی که امکان دارد باعث ترکیدن لاستیک خودرو شود کم باد بودن لاستیک است. لاستیک های کم باد اصطکاک بیشتری با زمین دارند و همین مسئله موجب سایش بیش از حد آن ها می شود. سایش لاستیک ها به سرعت موجب پاره شدن آن ها و در نتیجه ترکیدن تایر می شود. برای جلوگیری از این مسئله شما می توانید باد لاستیک های خود را همواره بررسی کنید و آن را به میزان مطلوب نگه دارید.

سرعت بالا

عامل بعدی که ممکن است باعث ترکیدن تایر شما شود، سرعت بالای وسیله نقلیه شما است. در زمانی سرعت شما بیش از حد باشد ممکن است به راحتی لاستیک بر روی اجسام تیز یا چاله های موجود در جاده برود و همین مسئله موجب آسیب دیدن لاستیک می شود. سعی کنید همواره در سرعت مطمئن حرکت کنید تا تسلط بیشتر بر رانندگی خود داشته باشید.  در صورت ترکیدن تایر می توانید لاستیک خود را از شجاع تایر تهیه کنید.

بارگیری بیش از حد خودرو

در زمانی که بیش از اندازه بار درون خودرو خود قرار داده باشید؛ احتمال دارد لاستیک هایتان آسیب ببینند. در زمان بارگیری بیش از حد وزن خودرو به روی لاستیک ها می افتد و لاستیک ها بیشتر با بدنه و زمین تماس پیدا می کنند؛ همین مسئله به شدت موجب از بین رفتن لاستیک و نازک شدن آن می شود و در نتیجه تایر شما می ترکد. برای جلوگیری از این اتفاق همواره سعی کنید به میزان کم بار درون وسیله نقلیه خود قرار دهید.

راه های جلوگیری از ترکیدن لاستیک

حال نوبت به آن رسیده که شما را با راه های پیشگیری از ترکیدن تایر و لاستیک آشنا کنیم. مهم ترین مسئله برای پیشگیری از ترکیدن تایر ها بررسی های دوره ای است. شما با بررسی دوره ای می توانید از آسیب دیدن لاستیک ها به میان زیادی جلوگیری کنید. در ادامه مهم ترین راه های جلوگیری از ترکیدن تایر را با هم بررسی می کنیم:

عمق آج مناسب برای لاستیک

همواره سعی کنید عمق آج های لاستیک خود را بررسی کنید. عمق آج لاستیک شما باید  ۱٫۵ میلی‌ متر باشد؛ اگر از این میزان کمتر یا بیشتر بود، امکان ترکیدن تایر بالا می رود و ممکن است لاستیک شما به سرعت آسیب ببیند. در صورتی که میزان استهلاک بالا باشد، عمق آج ها کاهش پیدا می کند و این مسئله تاثیر زیادی روی ترکیدن تایر دارد. هر لحظه که حس کردید عمق آج های شما کاهش پیدا کرده به سرعت نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید تا از ترکیدن آن جلوگیری شود.

باد مناسب برای لاستیک

مسئله بعدی که به شدت روی طول عمر لاستیک تاثیر می گذارد، میزان باد آن ها است. در زمانی که قصد رانندگی در شهر یا اتوبان را دارید باید باد لاستیک خود را حدود 2 بار یا 29 psi نگه دارید. البته باد چرخ های عقب خودرو شما باید  برابر با 2.2 بار و 32 psi باشند. این میزان فشار برای لاستیک ها بسیار مناسب است و از ترکیدن آن ها جلوگیری می کند. همواره باد لاستیک های خود را بررسی کنید و سعی کنید آن ها را به یک میزان نگه دارید و از کم و زیاد شدن آن جلوگیری کنید.

نداشتن بار اضافی در خودرو

برای جلوگیری از ترکیدن لاستیک بهتر است بار اضافی درون خودرو قرار ندهید. از جا به جا کردن وسایل سنگین با خودرو پرهیز کنید؛ زیرا وزن زیاد اتاقک یا صندوق خودرو روی لاستیک ها قرار می گیرد و به میزان زیادی به تایر فشار وارد می کند. فشار اضافی روی لاستیک باعث افزایش تماس آن با آسفالت و بدنه خودرو می شود و احتمال ترکیدن را افزایش می دهد. بنابراین سعی کنید وسایل سنگین را به وسیله خودرو جا به جا نکنید.

رانندگی در سرعت مناسب

مسئله بعدی که به میزان زیادی می تواند از آسیب دیدن لاستیک شما جلوگیری کند، رانندگی در سرعت مناسب و مطمئن است. در زمانی که شما با سرعت مناسب رانندگی می کنید میزان استهلاک لاستیک را پایین نگه می دارید. همچنین رانندگی با سرعت مناسب به میزان زیادی روی تسلط شما تاثیر گذار است و شما را از شر چاله ها و دست انداز های موجود در خیابان راحت می کند. سعی کنید از رانندگی با سرعت بالا پرهیز کنید تا لاستیک های سالم تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید : بالانس چرخ

خرید لاستیک معتبر

برای پیشگیری از ترکیدن لاستیک ها بهتر است از لاستیک هایی که با کیفیت و معتبر هستند استفاده کنید. شما می توانید لاستیک های خودروی خود را از شجاع تایر تهیه کنید و از کیفیت آن ها مطمئن باشید. شجاع تایر یکی از معتبر ترین فروشنده های تایر است که لاستیک هایی با کیفیت و مناسب را به دست مشتریان می رساند. همچنین استفاده از لاستیک های شجاع تایر باعث کاهش احتمال ترکیدن لاستیک می شود.

در زمان ترکیدن لاستیک چه کنیم ؟

در قدم اول زمانی که لاستیک شما می ترکد بهتر است به هیچ عنوان ترمز نگیرید. ترمز کردن در این زمان فشار زیادی را به چرخ ها وارد می کند و ممکن است سایر لاستیک های شما نیز آسیب ببینند. سعی کنید به سرعت واکنش نشان دهید و فرمان را کنترل کنید. اغلب در زمان ترکیدن تایر کنترل فرمان از دست راننده خارج می شود و همین مسئله به شدت باعث اتفاقات خطرناک می شود. خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش فرمان را هدایت کنید.

در قدم بعدی بهتر است سعی کنید گاز بدهید. شاید این مسئله برای شما تعجب آور باشد اما گاز دادن در این زمان بهترین کار است. در زمان ترکیدن تایر سرعت شما خود به خود کاهش می یابد و شما باید از طریق گاز دادن این کاهش سرعت را جبران کنید تا بتوانید کنترل خودرو را به دست بگیرید. اما دقت داشته باشید که زمانی که خودرو به سرعت مورد نظر رسید باید سعی کنید آن را کم کم متوقف کنید. توقف خودرو نباید به صورت ناگهانی باشد و شما باید اجازه دهید سرعت خودرو به ندرت کاهش پیدا کند. اما در یک گوشه توقف کنید و از توقف در میانه جاده به شدت پرهیز کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل ترکیدن لاستیک خودرو آشنا کنیم. گفتیم که ترکیدن تایر دلایل مختلفی از جمله کم باد بودن لاستیک، آب و هوای گرم، وجود موانع در جاده، سرعت بیش از حد و … می تواند داشته باشد. برای جلوگیری از این که لاستیک شما بترکد بهتر است باد لاستیک خود را به میزان مطلوب نگه دارید. همچنین عمق آج لاستیک و وزن بار های آن را بررسی کنید. و البته بهتر است لاستیک را از مراکز معتبر همچون شجاع تایر تهیه کنید تا از کیفیت آن مطمئن شوید. شما با مراجعه به وب سایت شجاع تایر می توانید لاستیک خود را به صورت غیرحضوری خریداری کنید و آن را در سریع ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *