مقاله

بهترین روش برای تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور خودرو

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین مسائل که روی طول عمر خودرو و موتور آن، تاثیر مستقیم می گذارد، تعویض روغن موتور است. شما باید زمانی که خودروتان 5 تا 8 هزار کیلومتر حرکت کرد، نسبت به تعویض روغن اقدام کنید. دو روش مختلف برای تعویض روغن در خودروها وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از دستگاه ساکشن روغن است و دیگری تعویض روغن به شکل سنتی. شما می توانید با استفاده از یکی از این دو مدل، تعویض روغن خودرو خود را انجام دهید. در ادامه به بررسی تعویض روغن موتور به روش های مختلف و مزایا و معایب آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

روغن موتور خودرو

همان طور که می دانید، موتور یکی از مهم ترین قسمت های خودرو است و در صورت آسیب دیدن تمامی عملکرد خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین همواره باید موتور خودرو و روغن موتور را بررسی کنید و در زمان مقرر شده، روغن موتور را تعویض کنید. روغن های موتور برای روان کردن قطعات موجود در موتور، مورد استفاده قرار می گیرند  و می توانند، عملکرد موتور را به میزان زیادی بهبود ببخشند.

روغن موتور می تواند، اصطکاک را میان اجزای مختلف در خودرو به میزان زیادی کاهش دهد و گرما موجود در موتور را کم کند. همچنین روغن موتورها می توانند، عوامل خارجی که وارد موتور می شوند را به خود جذب کنند و جلوی ورود این عوامل به داخل موتور را بگیرند. همچنین این روغن ها می توانند، میزان زنگ زدگی در موتور را به کمترین میزان ممکن برسانند و از مشکلاتی که ممکن است به علت زنگ زدگی در موتور ایجاد شوند، جلوگیری می کنند.

بیشتر بدانید : بالانس چرخ

انواع روغن موتور

حال نوبت به آن رسیده که شما را با مدل های مختلف روغن موتور آشنا کنیم. همان طور که می دانید، روغن موتور ها دارای انواع مختلفی هستند. این روغن ها طبق پارامتر های مختلفی قابل دسته بندی هستند که  یکی از آن ها شیوه تولید آن ها است. برای این که بتوانید بهتر این موضوع را درک کنید، بهتر است در ادامه با معرفی انواع روغن موتور با ما همراه باشید:

روغن موتور تمام سنتتیک

نخستین مدل روغن موتور که قصد معرفی آن را داریم، روغن موتورهای تمام سنتتیک هستند. این مدل از روغن های موتور باید در شرایط خاص آزمایشگاهی و با استفاده از مواد شیمیایی ساخته شود. استفاده از این روغن موتورها باعث می شود تا موتور خودرو شما با بالاترین توانی که دارد، فعالیت کند و در همین راستا مصرف سوخت شما افزایش پیدا خواهد کرد. تنها مورد منفی ای که در این مدل از روغن موتورها وجود دارد این است که قیمت آن، نسبت به سایر مدل های روغن های موتور بالا تر است.

روغن های موتور نیمه سنتتیک

این نوع از روغن های موتور از ترکیب روغن موتورهای معمولی و روغن موتور سنتتیک تشکیل می شود. این نوع از روغن موتور می تواند، به طور مناسب اجزای متحرک موتور را حفاظت کند. زمانی که از این نوع روغن برای موتور خودروتان باید دقت داشته باشید که پس از روشن کردن خودرو باید تقریبا 10 دقیقه منتظر بمانید تا موتور به طور کامل گرم شود. قیمت این مدل از روغن موتور نسبت به نوع سنتتیک کم تر است و قیمتی متوسط دارد.

روغن موتور های معمولی

این مدل از روغن موتور با استفاده از نفت خام تولید شده است. در زمان استفاده از این مدل روغن موتور نباید انتظار محافظت بسیار بالا از موتور را داشته باشید، زیرا این روغن موتور قادر است به شکل متوسط از موتور شما محافظت کند. روغن موتور های معمولی دارای قیمتی بسیار پایین هستند و نسبت به سایر روغن موتور ها بسیار ارزان تر محسوب می شوند. از این روغن موتور برای آب بندی موتور خودرو های صفر استفاده می شود. همچنین در صورتی که می خواهید از این روغن موتور برای خودرو خود استفاده کنید، باید دقت داشته باشید که زود به زود باید آن را تعویض کنید.

اهمیت استفاده از روغن موتور مناسب

ممکن است از خود بپرسید که چرا باید از روغن موتور های با کیفیت برای خودرو استفاده کنیم. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که موتور خودرو به عنوان قلب آن شناخته شده است و برای محافظت از آن باید بهترین روغن های موتور را استفاده کنید. همچنین همان طور که آب برای بدن انسان اهمیت دارد، روغن نیز برای موتور خودرو مهم است و در صورتی که از روغن موتور های بی کیفیت استفاده کنید، ممکن است به موتور و قطعات داخلی آن آسیب وارد کرده و آن را دچار مشکل کنید.

مسئله بعدی این است که روغن موتور های مناسب می توانند، طول عمر خودرو و موتور شما را افزایش دهند اما استفاده از روغن موتور های بی کیفیت و ارزان به شدت روی موتور خودرو شما، تاثیر منفی می گذارد. همچنین شما با استفاده از روغن موتور های ارزان و بی کیفیت ممکن است در ابتدا هزینه کمی پرداخت کنید اما پس از مدتی باید هزینه های بسیار زیادی برای تعویض و تعمیر قطعات موتور که در اثر استفاده از روغن های بی کیفیت آسیب دیده است، بپردازید.

بیشتر بدانید : جک چهارستون

تعویض روغن موتور به روش سنتی

همان طور که می دانید، دو روش برای تعویض روغن خودرو وجود دارد. یکی از این روش ها به صورت سنتی است. در این روش روغن موتور با استفاده از باز کردن پیچ کارتل تعویض می شود. برای انجام این روش، تعمیرکار درون چاله تعمیرگاه می رود و شما باید با خودرو روی آن قرار بگیرید. سپس وی دریچه روغن موتور یا همان پیچ کارتل را باز کرده و روغن موتور قدیمی را از آن خارج می کند. روغن سوخته که از خودرو بیرون می آید، درون یک سینی ریخته خواهد شد.

مزایا تعویض روغن موتور به روش سنتی

تعویض کردن روغن موتور به روش سنتی مزایایی دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

سرعت بسیار بالا

زمانی که ماشین تازه خاموش شده است و موتور شما گرم است، تنها 5 دقیقه زمان لازم است تا روغن موتور از درون موتور خودرو شما به طور کامل خارج شود. در این روش نیازی به استفاده از نیرو وجود ندارد و تنها وجود جاذبه زمین اکتفا می کند.

بیشترین میزان روغن در این روش خارج می شود

به علت این که پیچ کارتل در قسمت زیرین موتور قرار دارد، با باز شدن آن تمام روغن موجود در موتور به بیرون سرایز می شود و شما می توانید، اطمینان حاصل کنید که تمام روغن سوخته را تخلیه کرده اید.

سابقه بسیار طولانی

انجام این روش در کشور ما دارای سابقه ای بسیار طولانی است و نیازی نیست که برای آن آموزش خاصی ببینید. شما می توانید با باز کردن یک پیچ تمام کار را به سرعت انجام دهید.

معایب تعویض روغن موتور به روش سنتی

تعویض کردن روغن موتور به روش سنتی علاوه بر مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد که بهتر است با آن ها آشنا شوید.

کثیف کاری

تعمیرکارانی که در چاله قرار می گیرند، باید برای تعویض روغن با دست، پیچ را باز کنند و دستانشان و حتی لباسی که به تن دارند به شدت روغنی می شود. همچنین برخی اوقات ممکن است مقداری روغن روی زمین نیز ریخته شود و کثیف کاری زیادی به وجود آورد.

ممکن است پیچ کارتل خراب شود

در صورت باز و بسته شدن مکرر پیچ کارتل ممکن است این پیچ هرز شود و دیگر نتوانید از آن استفاده کنید. خراب شدن این پیچ، اغلب باعث روغن ریزی ماشین می شود و شما را مجبور به تعمیر یا تعویض آن می کند.

تعویض روغن موتور با دستگاه ساکشن

روش دیگری که برای تعویض روغن شناخته شده است، تعویض روغن به وسیله دستگاه ساکشن است. این روش یکی از جدید ترین شیوه هایی است که امروزه برای تعویض روغن مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه ساکشن در قسمت بالایی خود دارای یک محفظه شیشه ای است؛ همچنین در قسمت پایینی آن یک مخزن فلزی قرار دارد. این دستگاه دارای شلنگی باریک است که تعمیرگاه ها و مراکز تعویض روغن با استفاده از مکش شدید ایجاد شده توسط آن می توانند، روغن موتور سوخته را از درون مخزن تخلیه کنند.

با استفاده از دستگاه ساکشن، شما می توانید به تمیزترین شکل ممکن روغن موتورتان را تعویض کنید و هیچ کثیف کاری نداشته باشید. همچنین زمانی که از این دستگاه استفاده می کنید، نیازی نیست که خودرو را بالا ببرید یا روی چاله قرار دهید زیرا دستگاه می تواند از درون کاپوت ماشین کار خود را انجام دهد. البته باید دقت داشته باشید که دستگاه ساکشن سر و صدای زیادی از خود تولید می کند. همچنین ممکن است برخی از موارد تمامی روغن موجود در موتور خارج نشود و تنها بخشی از آن با مکش زیاد تخلیه شود. مسئله بعدی این است که استفاده از دستگاه ساکشن برای تعویض روغن  به زمان زیادی نیاز دارد و شما باید 15 تا 20 دقیقه زمان خود را در تعویض روغنی بگذرانید.

نکات مهم در هنگام تعویض روغن موتور

برای این که بتوانید روغن موتور خودرو خود را تعویض کنید، باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید. این نکات به شما کمک می کنند تا طول عمر موتور خودرو را افزایش دهید. دقت داشته باشید زمانی که روغن موتور را تعویض می کنید حتما از برند های معتبر روغن استفاده کنید تا موتور خودرو آسیب نبیند.

همواره سعی کنید پس از 5 تا 8 هزار کیلومتر کارکرد روغن موتور را عوض کنید و همچنین پس از دو بار تعویض روغن بهتر است، فیلتر روغن را نیز جایگزین کنید. هیچ وقت دو نوع روغن موتور را با هم ترکیب نکنید؛ زیرا این کار ممکن است به شدت روی طول عمر خودرو شما تاثیر بگذارد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با نحوه تعویض روغن موتور و روش های آن آشنا کنیم. از نظر روش تولید سه نوع روغن موتور سنتتیک، نیمه سنتتیک و معمولی در بازار موجود است که شما می توانید بر اساس بودجه ای که دارید یکی از مدل های آن را انتخاب کنید. همچنین شما می توانید از بین دو شیوه ساکشن و سنتی نیز یکی را برای تعویض روغن خود انتخاب نمایید. با مراجعه به وب سایت آچار می توانید اطلاعات مفیدی در مورد خودرو ها کسب کنید.

منبع : آچار 724

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *