مقاله

بررسی دلایل خالی شدن باتری ماشین

باتری ماشین

یکی از سخت ترین شرایطی که  صاحب خودرو ممکن است با آن مواجه شود این است که خودرو روشن نشود. باتری ماشین قلب تپنده سیستم الکتریکی خودرو شما است. دلایل متعددی ممکن است باعث شود تا باتری ماشین سیکل فعالیت خود را به خوبی انجام ندهد.

علائم خالی شدن باتری ماشین

برای جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین بهتر است با علائم آن آشنا شوید.

روشن نشدن خودرو

اگر خودرو شما زمانی که استارت می زنید روشن نمی شود احتمال زیادی وجود دارد که موتور اتومبیل برقی از جانب باتری دریافت نمی کند و باتری خالی شده است.

دیر روشن شدن خودرو هنگام استارت

اگر زمانی که  استارت خودرو را روشن می کنید اتومبیل شما  مدت زمان بیشتری طول می کشد تا روشن شود یا پس از روشن شدن بلافاصله خاموش می شود باتری آن مشکل پیدا کرده است.

بوی بد باتری

اگر در خودرو بوی تخم مرغ فاسد به مشام رسید ممکن است اسید باتری از باتری نشت کرده باشد. این علامت نشان می دهد که باتری ماشین شما خراب شده است و دیگر کاربردی ندارد.

نور کم چراغ خودرو و روشن شدن چراغ های چک خودرو

اگر چراغ چک خودرو شما روشن شد یکی از دلایل آن می تواند خرابی باتری باشد. در صورتی که چراغ های خودرو روشن نمی شود و یا این که  نور کمی دارند این علامت هشدار دهنده، نشان می دهد که باتری شما تخلیه شده  و به زودی از کار خواهد افتاد.

دلایل خراب شدن یا خالی شدن باتری ماشین

عوامل متعددی می توانند در خرابی باتری خودرو تاثیر گذار باشند. بسیاری از این موارد اگر توسط صاحب خودرو رعایت شود باعث عمر بیشتر باتری می شود.

روشن بودن سیستم صوتی ماشین

هر بخش از خودرو میزان مشخصی از برق را مصرف می کند. سیستم صوتی در خودرو اگر برای مدت زمان زیادی و در شرایط غیر استاندارد روشن بماند می تواند در عملکرد باتری خودرو تاثیر گذار باشد و باعث کاهش کارکرد آن در طولانی مدت شود.

استفاده سبک از کولر ماشین

اگر به صورت مداوم از کولر خودرو در درجه های پایین استفاده می کنید باعث می شوید که دینام باتری ماشین مدام در شرایطی قرار داشته باشد که  بخواهد برق کولر را تامین نماید. این فعالیت دینام در طولانی مدت باعث خرابی آن خواهد شد.

روشن و خاموش کردن مدام خودرو

اگر در فواصل زمانی کوتاه ماشین را روشن و خاموش می کنید باعث می شوید که باتری به صورت مداوم در حال تولید جریان برای روشن کردن خودرو باشد.  فاصله های کوتاه در روشن و خاموش کردن خودرو استاندارد کار باتری را تحت تاثیر قرار می دهد.

مشکلات دینام یا برق دزدی

دینام بخش مهمی از سیستم برق خودرو است. فعالیت صحیح این بخش باعث تامین برق خواهد شد. دیود و دینام باتری ماشین باید در شرایط ایده آلی قرار بگیرند تا در زمان خاموشی خودرو دینام به شارژ باتری نپردازد. اگر در بخشی از سیستم برق ایرادی وجود داشته باشد که باعث روشن بودن و فعالیت مداوم دینام شود پس از مدتی با باتری خراب و تخلیه شده روبرو خواهیم بود.

خاموش بودن مدام خودرو

یک سیستم  باید به صورت استاندارد در حال فعالیت باشد تا عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. اگر خودرو شما برای مدت زمان زیادی خاموش باشد، ممکن است طول عمر باتری شما به صورت طبیعی یا در اثر استفاده نکردن کاهش پیدا کند.

بیشر بدانید : جک دوستون

شارژ باتری ماشین

گاهی اوقات با شارژ کردن باتری می توانید خودرو را راه اندازی کنید. اگر باتری خودرو شما از نمونه های سرب اسیدی باشد می توانید با استفاده از دستگاه شارژ باتری آن را شارژ کنید. برای این کار لازم است چند مرحله را به ترتیب انجام دهید.

  • باتری را آماده کنید
  • وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید.
  • ابتدا کابل منفی و پس از آن کابل مثبت را بردارید.
  • ترمینال های باتری را تمیز و پاکیزه کنید.
  • شارژر را به باتری وصل کنید.
  • پس از اتمام شارژ کابل شارژر را از آن جدا کنید.

برای شارژ باتری می توانید توسط کابل شارژ از یک خودرو دیگر کمک بگیرید و باتری را شارژ کنید. البته باید کامل مراقب باشید تا این کار را به درستی انجام دهید و باعث صدمه و آسیب به باتری خودرو نشوید.

مهمترین وظایف باتری چیست؟

باتری اگر چه یک قطعه جزئی است اما وظیفه آن بسیار مهم و حساس است. این قطعه وظایف مهمی را برعهده دارد.

  • تامین انرژی استارت در زمانی که خودرو خاموش است.

باتری در زمانی که خودرو خاموش است برق مورد نیاز برای شروع به کار خودرو را با ولتاژ مناسب ذخیره می نماید.

  • ذخیره انرژی موجود در موتور و دیگر قطعات خودرو

مازاد تولید برق توسط دینام برای فعالیت های خودرو در باتری ذخیره می شود تا در زمان مناسب مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع  تامین روشنایی چراغ خودرو

چراغ های خودرو برای روشنایی نیاز به انرژی الکتریکی دارند که باتری ماشین این انرژی را تامین می کند.

تامین انرژی سیستم صوتی خودرو

سیستم پخش مولتی مدیا و قطعات برقی خودرو از انرژی ذخیره شده در باتری تامین می شود.

راه اندازی و تامین انرژی تهویه مطبوع و کولر خودرو

کولر و تهویه مطبوع خودرو برای تامین انرژی خود نیاز به برق دارند که  منبع  این انرژی باتری است.

باتری خودرو از قطعات کم دردسر و کم استهلاک خودرو است. طول عمر مفید آن در بهترین شرایط حدود 4 سال است. با رعایت استانداردهای استفاده و نگهداری از باتری می توانید طول عمر این قطعه مهم را افزایش دهید.

خرابی باتری ماشین بر چه بخش هایی اثرگذار است؟

باتری اهمیت زیادی در خودرو دارد و ممکن است خرابی آن عامل بسیاری از مشکلات خودرو باشد.

خرابی اجزای داخلی ماشین

عملکرد بخش های مهمی از خودرو به باتری وابسته است. خرابی این قلب تپینده می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری برای اجزای داخلی خودرو شود.

کاهش روشنایی

اگر باتری به درستی کار نکند، سیستم روشنایی خودرو دچار مشکل می شود و ممکن است چراغ های سقفی، چراغ های عقب و چراغ پشت فرمان نیم سوز شود یا به طور کامل بسوزند.

کاهش عملکرد استارت

برق مورد استفاده برای استارت مستقیما از باتری تامین می شود، خرابی باتری ماشین یعنی از دست رفتن قابلیت استارت.

صدای کاپوت

اگر باتری به درستی کار نکند عملکرد برخی قطعات داخلی نیز با مشکل مواجه می شود و شما ممکن است صداهای عجیبی از داخل کاپوت بشنوید.

خرابی دزدگیر

در صورت خرابی باتری، برق سیستم دزدگیر تامین نمی شود و این سیستم بدون دلیل از کار خواهد افتاد.

باتری خودرو شامل چه اجزایی است؟

فرقی نمی کند باتری شما از نوع خشک یا اسیدی باشد یا از نمونه های تر یا اتمی، به طور کلی اجزای آن ها با یکدیگر مشابه است.

جعبه باتری

معمولا این جعبه ها از جنس پلی پروپیلن و یا نوعی پلاستیک هستند. درون باتری از خانه های متعددی  تشکیل شده است. جعبه باتری ضربات حاصل از ارتعاش را به حداقل می رساند و از صفحات و الکترولیت ها محافظت می کند.

 درپوش باتری

درپوش باتری هم از جنس خود جعبه باتری است و دارای 6 دریچه کوچک برای تزریق الکترولیت است.

صفحات باتری ماشین

صفحات باتری روی پل های درون جعبه باتری قرار می گیرند. صفحات دارای سه دسته بندی مثبت، منفی و عایق هستند.

نشانگر باتری

این نشانگر نشان دهنده شرایط باتری است. نشانگر دارای یک گوی است که چگالی آن با چگالی مایع داخلی باتری برابر است و در صورت کاهش چگالی باتری تغییرات توسط گوی نشان داده می شود.

قطب باتری

این بخش از باتری از جنس سرب است و یک بخش از آن در مایع باتری غوطه ور است. دو قطب باتری به رنگ آبی و قرمز روی صفحه  وجود دارند و در دو نوع مثبت و منفی هستند. در باتری ماشین قطب مثبت قطورتر از قطب منفی است.

اسید باتری

در باتری هایی اسیدی، صفحات سرب در اسید سولفوریک غوطه ور هستند و در صورت سولفاته شدن محصول کیفیت و کارکرد باتری کاهش پیدا می کند.

ترمینال های باتری

ترمینال یا پوشینگ وسیله اتصال بین باتری و سیستم برقی ماشین است. ترمینال از یک طرف به کابل مثبت و از طرف دیگر به کابل منفی متصل است. این ارتباط باعث می شود تا جریان تولید برق در باتری خودرو برقرار باشد.

بیشتر بدانید : جک چهارستون

نتیجه گیری

باتری خودرو را می توان بخش مهم و حیاتی خودرو به حساب آورد. بدون باتری، ماشین شما یک قطعه بلااستفاده است. باتری ها با تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی باعث حرکت خودرو می شوند. باتری خودروها انواع  متفاوتی دارند که متناسب با کارکرد خودرو طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند. باتری های خودرو بر اساس اندازه  ماشین در سه سایز L1,L2,L3  طراحی شده اند. مقدار آمپر باتری ها بین 50 تا 75 آمپر است.

یکی از کم استهلاک ترین قطعات خودرو، باتری آن است. طول عمر این قطعه تا 4 سال در نظر گرفته شده است، البته در صورتی که در شرایط استاندارد در خودرو استفاده شود. خاموش بودن خودرو برای مدت زمان طولانی، روشن بودن سیستم صوتی ماشین، رفت و آمد طولانی در مسیرهای کوتاه و روشن ماندن چراغ های خودرو به هر دلیلی در طولانی مدت می تواند باعث  تخلیه باتری و روشن نشدن خودرو شود.

منبع : آچار724

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *