مقاله

ویژگی های مهم تایرهای سبز

تایر سبز

هر خودرویی برای حرکت نیاز به تایر دارد. لاستیک خودرو تاثیر مهمی در مواردی اعم از سبک و نرم بودن حرکت خودرو و مصرف سوخت آن دارد. انتخاب تایر برای رانندگان وسایل نقلیه بسیار حائز اهمیت است که حتما به صورت اصولی و تخصصی نوع تایر خودرو خود را انتخاب کنند. در حال حاضر یکی از بهترین نوع آن ها، تایر سبز است.

لاستیک سبز یا همان تایر سبز، با فعالیت ها یا شیوه های زندگی که پیامدهای محیطی کمتری دارند، سازگار است و در مصرف سوخت کمک به سزایی به دارندگان وسایل نقلیه می کند. هم اکنون این نوع تایرها در صنعت ماشین سازی نقش مفیدی را ایفا می کنند و کاملا در دسترس عموم قرار دارند و حتی در خودروهای هیبریدی، الکتریکی و دوچرخه ها نیز قابل اجرا هستند.

تایر سبز باعث کاهش مصرف بنزین در خودرو می شود و نسبت به لاستیک های معمولی دوران کمتر و چسبندگی مطلوب تری بر سطح جاده دارد. یکی از بارزترین ویژگی تایرهای سبز، داشتن عاج برجسته است.

سازگاری تایر سبز با محیط زیست

تایرهای سبز چگونه تولید می شوند؟

تایرهای سبز در اوایل دهه 1990 میلادی از طرف شرکت فرانسوی به نام میشلن، به صنعت خودروسازی جهانی معرفی شده اند. برای تولید لاستیک های معمولی، تولید کنندگان از مواد شیمیایی فراوانی استفاده می کنند. این مواد طی مراحل مختلف، اول به تایر خام و بعد از پخت، به تایر تبدیل می شوند.

مواد خام در لاستیک های طبیعی و مصنوعی به کار می رود. لاستیک طبیعی از پوست درخت گرفته شده و رنگ کرم یا شیری دارد. برای فشرده و پرس کردن آن، از مایعی اسیدی استفاده می شود که نام این محلول، لاتکس است. مراحل ساخت و تولید تایرهای سبز این گونه است که چند لایه از لاستیک های طبیعی، در حول محور سیم های مفتولی ضخیم و با قدرت، پیچیده می شوند و داخل دستگاه های مخصوص قرار می گیرند و در انتها به قسمت مونتاژ رفته و در آن جا با نوارهای مخصوص پلاستیکی روکش می شوند. در این مرحله، تایرهای سبز آماده عرضه به بازار هستند.

در طرح ریزی تایرهای سبز، فرایندهای مختلفی قابل توجه هستند. در این نوع تایرها که کاملا با محیط زیست سازگاری دارند، به جای مواد شیمیایی سمی خطرناک که یکی از مهمترین آن ها روغن آروماتیک (روغن سیاه)  است، از روغن های غیر سمی مانند روغن پوست پرتقال استفاده می شود.

در لاستیک های سبز، مواد طبیعی و ارگانیک مانند روغن آفتابگردان به جای لاتکس که ماده پلاستیکی مصنوعی بوده، به کار رفته و در این صنعت، به جای کربن سیاه از سیلیس برای ساخت تایر سبز استفاده می شود. تولید کنندگان این محصول، با مصرف این مواد در تایرهای سبز می توانند کمک بزرگی به محیط زیست و کاهش آلاینده های نفتی کنند.

بیشتر بخوانید : لاستیک درار

کاهش مصرف سوخت در تایرهای سبز

مزایای استفاده از تایر سبز

تایرهای سبز مزایای بسیار چشم گیری در جامعه دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • ماندگاری و مقاومت بالا

پایداری این نوع لاستیک ها در برابر اصطکاک (سایش) نسبت به سایر لاستیک ها بیشتر است و به همین دلیل ماندگاری و طول عمر بالاتری دارند.

  • افزایش امنیت

تایرهای سبز به دلیل چسبندگی مناسبی که بر سطح جاده ها دارند، امنیت رانندگان و سرنشینان خودرو را تقویت  می بخشند.

  • افت میزان صدا

موادی که برای این نوع تایرها استفاده شده است، صدای کمتری ایجاد می کند.

  • کاهش مصرف سوخت

در تایرهای سبز میزان مقاومت دوران (غلتشی) بسیار کم بوده به همین دلیل موتور ماشین فشار کمتری را متحمل می شود و از این رو نیاز سوخت خودرو را کاهش می دهد.

  • سازگاری با محیط زیست

مواد اولیه تایر سبز، ارگانیک و طبیعی بوده است و مواد این نوع لاستیک ها قابل بازیافت در محیط زیست هستند. بنابراین، این نوع محصول با محیط زیست سازگاری بسیاری دارد.

بیشتر بخوانید : جک چهارستون

تایر های سبز در ایران

در ایران به مناسبت هوای پاک و روز محیط زیست، مدیر عامل شرکت کویر تایر از محصول جدید خود به نام تایر سبز رو نمایی کرد. نخستین شرکت تولید این محصول، به نام کویر تایر ثبت شد و سپس لاستیک سبز کرمان و تایر سبز بارز به لیست تولید کنندگان تایرهای سبز اضافه شدند.

با وجود اینکه مواد اولیه این تایرها از خارج از کشور وارد می شود، مونتاژ و پخت این محصول، داخل ایران و توسط شرکت کویر تایر صورت می گیرد. طبق گفته های مدیر این شرکت، تولید و مونتاژ این محصول محدود است.

این کارخانه با سابقه خوبی که دارد سالانه حدود 16 میلیون حلقه لاستیک تولید می کند. به گفته مدیر این شرکت، مواد مورد استفاده این نوع محصول از نظر فرایند متفاوت است. برای تولید تایرهای سبز در ایران از چندین مواد مختلف غیر شیمیایی استفاده می شود.

این شرکت طبق اساسنامه جهانی که مهم ترین آن ها شامل  کاهش مصرف سوخت خودرو، حفظ امنیت راننده و سرنشینان، کاهش صدا هنگام ترمزهای ناگهانی، سازگاری با محیط زیست و مقرون به صرفه بودن  است، محصولات خود را به مشتریان ارائه می دهد.

این تایرها در ایران با دستگاه های مجهز و با رعایت نشان استاندارد در حال تولید هستند. طبق گفته مدیر عامل این شرکت، بین 5 تا 15 درصد از انرژی خودروها برای دوران (غلتشی) صرف می شود.

وی افزود این لاستیک ها 10 در صد از لاستیک های معمولی وزن سبک تری دارند و 20 درصد کمتر از لاستیک های دیگر و رایج بازار فرسودگی دارند. یکی از بهترین تولیدات ایران در صنعت خودروسازی، عرضه تایرهای سبز بوده است که مصرف سوخت وسایل نقلیه را کاهش داده و این عمل باعث بهبود هوا در ایران می شود.

  ساخت تایرسبز بدون استفاده ازمواد شیمیایی خطرناک

آیا تایرهای سبز قابل بازیافتند؟

از آن جایی که دراین مقاله گفته شد، باید فهمید که تایرهای سبز به دلیل استفاده از مواد ارگانیک و غیر سمی قابل بازیافت هستند. در این محصول از روغن های قابل تجزیه مانند روغن آفتاب گردان، روغن سویا، روغن پوست پرتقال و روغن کانولا استفاده می شود و تمام مواد کمکی هم از مواد طبیعی که قابل بازیافت در محیط زیست هستند، استفاده می شود .

به جز این، سیلیس که از سوزاندن شلتوک (پوسته برنج) تولید می شود و یکی از اصلی ترین مواد این محصول است، قابل تبدیل به مصارف غیر سمی در محیط زیست است.

بقیه مواد استفاده شده در این تایرها، اعم از سیم های فلزی و فیبر طنابی، از نوع مواد بازیافتی در محیط هستند. تایرهای سبز طبق فرایند ساخت خود، خرابی و ویرانی کمتری نسبت به تایرهای معمولی در محیط زیست دارند. برای بازیافت تایرها راه های زیادی وجود دارد.

از بازیافت لاستیک های سبز می توان در آسفالت خیابان ها و جاده ها، زمین پارک های بازی کودکان، پی ریزی ساختمان ها، عایق ساختمان ها، کفپوش داخل خودرو ها، کنترل گیاهان هرز باغ ها و باغچه ها و مبلمان سازی خانه ها و اداره ها استفاده کرد. در کشورهای اروپایی، دور انداختن لاستیک های سبز کاملا غیر قانونی بوده است و جریمه سنگینی را برای فرد، در نظر می گیرند.

براي زیبا سازي شهر و تراس خانه ها از بازیافت تایر های سبز، استفاده های گوناگون و بهینه می شود و با اين روش، به محیط زیست کمک بزرگي مي شود.

کلام آخر

برای تولید تایرهای معمولی از مواد شیمیایی استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده این نوع لاستیک ها، کائوچو، الیاف، مفتول های فلزی، بافت های مختلف کربنی و مقدار زیادی ماده شیمیایی مضر است که دو بخش دارند: عاج لاستیک و بدنه تایرهای معمولی. عاج تایر برای ایجاد سایش بر جاده ها است. بخش مهم این تایرهای معمولی از مواد کاملا شیمیایی سمی تشکیل شده است و باعث آلودگی و تخریب محیط زیست می شود.

در حالی که در تولید تایرهای سبز، مواد شیمیایی غیر سمی جایگزین مواد شیمیایی سمی شده است. این مواد از مواد طبیعی و ارگانیک مانند روغن سویا، کانولا، آفتاب گردان و روغن پوست پرتقال گرفته شده است. تایرهای سبز در محیط زیست قابل بازیافت بوده و همچنین این نوع لاستیک های سبز درکاهش مصرف سوخت خودرو ها قابل اهمیت بوده است. از نظر کیفیت و هزینه کاملا مقرون به صرفه بوده و امنیت رانندگان را تضمین می کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *