مقاله

اهمیت بالانس چرخ خودرو

بالانس چرخ خودرو

بالانس چرخ خودرو یکی از مهم ترین نکاتی است که قبل از رانندگی باید به آن توجه کرد. بالانس چرخ ارتباط مستقیمی با بهبود عمر لاستیک، کیفیت سواری و پایداری خودرو دارد و عدم توجه به آن می تواند ضرر مالی و یا حتی جانی قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد. در این مقاله به بررسی بالانس چرخ خودرو و اهمیت آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

منظور از بالانس چرخ خودرو چیست ؟

بالانس چرخ خودرو یکی از الزامات مهم در رانندگی با خودرو است که قبل از شروع رانندگی باید به آن توجه کنید. بالانس چرخ ها مهم است زیرا عمر لاستیک را افزایش می دهد، کیفیت سواری را بهبود می بخشد و مزایای دیگری نیز دارد. در صورت بی توجهی به بالانس چرخ، مشکلات عدیده ای از جمله عدم ایمنی شخصی و گاهی اوقات خسارات مالی ایجاد می شود.

بالانس چرخ‌ های خودرو بر بالانس و هم ‌ترازی چرخ‌ها دلالت دارد و اگر چرخ ‌های خودرو متعادل نباشند به این معناست که بالانس برقرار نشده و وزن خودرو روی چرخ ها متعادل نیست و باعث ناهنجاری های زیادی می شود، بنابراین چرخ های خودرو در هر صورت باید بالانس را حفظ کنند تا وزن خودرو به طور مساوی بین چرخ ها تقسیم شود و این به شما امکان می دهد در خودرو بهتر رانندگی کنید. اکثر دست اندازها بالانس چرخ را تغییر می دهند، یعنی وقتی ماشین از روی دست انداز عبور می کند، بالانس چرخ در یک دوره زمانی تغییر می کند و دلایل دیگری مانند فرسودگی چرخ ماشین یا رانندگی در جاده های بد نیز در تغییر بالانس چرخ ماشین بی تاثیر نیست.

دستگاه بالانس چرخ خودرو

علائم بالانس نبودن چرخ خودرو

بالانس نبودن چرخ های خودرو علائمی به شرح زیر دارد:

ارتعاشات بیش از حد

لرزش رایج ترین علامت عدم بالانس لاستیک است، به این معنی که اولین علامتی است که متوجه آن خواهید شد. اگر چرخ ها متعادل نباشند، لرزش فرمان، لرزش صندلی یا کف خودرو را احساس خواهید کرد. در واقع، این ارتعاشات می توانند به قدری شدید شوند که هنگام رانندگی با سرعت بالا آنها را احساس کنید. لرزش ها به دلیل عدم بالانس در مجموعه چرخ، اکسل و قفسه فرمان رخ می دهد. پس در صورت مشاهده این مشکل، هر چه سریعتر چرخ های خودروی خود را بالانس کنید.

خشن بودن فرمان

زمانی که لاستیک های خودروی شما از بالانس خارج می شوند، در هنگام رانندگی، به خصوص روی فرمان، اثرات آن را احساس خواهید کرد. این لاستیک ها با سفت شدن فرمان و کاهش زمان پاسخگویی، تجربه رانندگی ناخوشایندی را ایجاد می کنند. علاوه بر این، تایر های نا متعادل، نرمی چرخش خودرو را کاهش می دهند. بنابراین، اگر نحوه رانندگی صحیح با خودرو را بلد نباشید، احتمال تصادف را افزایش خواهید داد.

سایش ناهموار آج لاستیک

ساییدگی لاستیک ها پس از مدتی مشخص طبیعی است. سایش آج و اینکه آیا یکی از لاستیک ها یا بخشی از تایر سریعتر از بقیه ساییده می شود را بررسی کنید، زیرا ممکن است نشان دهنده عدم بالانس باشد.

بنابراین به خاطر داشته باشید که سایش ناهموار ممکن است به این معنی باشد که ماشین به بالانس چرخ نیاز دارد. بنابراین، باید وسیله نقلیه خود را نزد یک متخصص لاستیک ببرید تا بتواند مشکل واقعی را تشخیص دهد.

صدای لاستیک

برخی از رانندگان به دلایل مختلف با صدای لاستیک دچار مشکل شده اند که اگر ندانید مشکل چیست، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در واقع، اگر صدای لاستیک در هنگام شتاب گیری بیشتر شود، نشانه واضحی از عدم بالانس چرخ ها یا لاستیک ها است.

خرابی بلبرینگ

وقتی بلبرینگ ماشین شما شروع به خراب شدن می کند، نشانه عدم بالانس لاستیک های شما است. به طور کلی، این مشکلات در شرایط شدید یا زمانی که خودروی شما تحت فشار زیادی است، رخ می دهد. با این حال، شما باید در اسرع وقت این مشکل را برطرف کنید زیرا بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد.

عدم تعادل فشار باد تایر

اگر لاستیک‌ های شما به طور ناهمواری کم باد می‌شوند، ممکن است مشکل عدم بالانس لاستیک داشته باشید.

افزایش مصرف سوخت

اگر متوجه افزایش مصرف سوخت خودروی خود شده اید، باید بدانید که این مشکل یکی از نشانه های عدم بالانس چرخ است، زیرا عدم بالانس چرخ منجر به هوای کمتر در لاستیک ها و در نتیجه افزایش مصرف سوخت می شود.

بیشتر بخوانید : لاستیک درار

اهمیت بالانس چرخ خودرو

بالانس چرخ خودرو چگونه انجام می شود

بالانس چرخ خودرو به دو صورت ایستاده (استاتیک) یا درجا (دینامیک) انجام می شود:

در روش ایستاده (استاتیک)، چرخ روی یک محور افقی با قابلیت چرخش قرار می گیرد (منظور همان دستگاه های بالانس رایج چرخ است که در اکثر ماشین ها می بینید).اگر چرخ متعادل نباشد، قسمت سنگین تر پایین می رود. در این حالت، تکنسین وزنه مناسبی را در نقطه مقابل یعنی بالای لبه قرار می دهد تا عدم بالانس را جبران کند. برای آن، تجربه بسیار مهم است. زیرا انتخاب وزنه مناسب و قرار دادن آن در جای مناسب در بالانس چرخ بسیار مهم است.

در روش بالانس درجا، ابتدا بالانس چرخ درجا را روشن می کنند. سپس جک خودرو در زیر خودرو، در کنار چرخ جلو قرار می گیرد که بالانس خواهد شد. حالا راننده ماشین را روشن می کند و گاز می دهد. هنگامی که عقربه سرعت سنج به 80 تا 90 کیلومتر می رسد، محل وزن سرب روی لبه توسط دستگاه تعیین می شود.

سپس دستگاه برمی گردد و ماشین خاموش می شود. هنگامی که چرخ متوقف می شود، محل وزن مذکور در موقعیت ساعت دوازده قرار می گیرد. سپس وزنه به لبه متصل می شود. برای متعادل کردن چرخ در محل روی چرخ‌ های عقب خودرو، از آنجایی که آنها به کیلومتر شمار متصل نیستند، از یک روش آزمایشی از جمله احتساب دور چرخ استفاده می ‌شود.

پیامدهای بالانس نبودن چرخ

به طور خلاصه، پیامدهای بالانس نبودن چرخ باعث خرابی خود چرخ و بسیاری از عیوب دیگر می شود. در زیر به برخی از این معایب اشاره شده است:

  • خوردگی و سایش سریع تایر
  • آسیب به بلبرینگ چرخ خودرو
  • فرسودگی کمک فنرهای خودرو به دلیل فشار بیشتری که تحمل می کنند
  • خرابی سیستم ترمز خودرو
  • نقص در سیستم کنترل خودرو
  • آسیب به موتور
  • آسیب به کابین خودرو در اثر لرزش های مداوم

بهترین زمان برای بالانس چرخ

خودروهای امروزی بسیار سبک تر از خودروهای قدیمی هستند. به همین دلیل، عدم بالانس چرخ ها بسیار سریعتر ظاهر می شود. در خودروهای قدیمی تشخیص این مشکل به دلیل وزن خودرو دشوار است که باعث کاهش لرزش های ناشی از عدم بالانس چرخ می شود. شاید صاحب خودرو زمانی متوجه این مشکل می شد که چرخ ها کاملاً فرسوده و آسیب دیده بودند.

سایش ناهموار چرخ و لرزش فرمان، کف یا صندلی ماشین نشانه ‌هایی هستند که نشان می ‌دهند چرخ ‌های ماشین شما باید متعادل باشند. گاهی اوقات پس از پنچر شدن لاستیک، لازم است چرخ ها را بالانس کرد.

جالب اینجاست که از ارتعاشات در هر قسمت از خودروی شما می توان برای تعیین اینکه آیا چرخ های عقب یا جلو باید متعادل باشند، استفاده کرد. اگر هنگام رانندگی فرمان لرزش داشته باشد، احتمالاً چرخ های جلو مشکل دارند. اما اگر لرزش در صندلی ها احساس شود به این معنی است که باید بالانس چرخ ها را روی چرخ های عقب خودرو انجام داد.

کلام آخر

اگر چرخ ها به طور منظم متعادل و بالانس نباشند (مثلاً هر شش ماه یک بار)، چرخ ها از تراز حرکتی خود خارج می شوند. به همین دلیل زودتر و بیشتر فرسوده شده و باعث کاهش عمر مفید آنها می شود. لرزش خودرو در هنگام رانندگی و کشیده شدن فرمان (عدم فرمان‌ پذیری) از مهم ترین نشانه های عدم بالانس چرخ های خودرو است. آلیاژ فلزی سبک که در ساخت بدنه خودروهای امروزی استفاده می شود، جرم این خودروها را نسبت به خودروهای قدیمی کمتر می کند. در نتیجه عدم بالانس چرخ ها زودتر به چشم می خورد. توصیه می کنیم برای بالانس چرخ های خودرو خود با تکنسین های مجاز و با تجربه تماس بگیرید.

آچار 724

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *