مقاله

دستگاه مولد گاز نیتروژن چیست؟

آشنایی با مولد گاز نیتروژن

گاز نیتروژن یکی از گاز های پرکاربرد است که در صنایع مختلف و با اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در زمینه های مختلفی هم چون: تعویض روغنی ها، مراکز معاینه فنی اتوسرویس خدمات لاستیک، فروشگاه های رینگ و لاستیک و… به گاز نیتروژن احتیاج دارند. آن ها هیدروژن مورد نیاز خود را با استفاده از دستگاه مولد هیدروژن تولید می کنند.

در این مقاله، ما تمام آن چه را که لازم است از دستگاه مولد گاز هیدروژن بدانید، برای شما شرح داده ایم. از آن جایی که ممکن است شما هم در زمینه کاری خود به این گاز احتیاج پیدا کنید، مطالعه این مقاله خالی از لطف نخواهد بود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دستگاه مولد باد نیتروژن چیست و چه کاربردی دارد؟

مولد نیتروژن، دستگاهی است که برای جداسازی مولکول های نیتروژن از اکسیژن مورد استفاده قرارمی گیرد. از آن جایی که گاز نیتروژن در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، از این دستگاه در صنایع گوناگون مانند: صنایع غذایی، داروسازی، معدن و… استفاده می شود.

یک دستگاه مولد گاز نیتروژن از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برد هوشمند الکترونیکی، نمایشگر دیجیتال، فیلترهای تصفیه، مخزن تولید نیتروژن و مخزن باد، واحد مراقبت و رطوبت گیر، کلید روشن و خاموش دستگاه، درجه های نشانگر فشار باد و فشار نیتروژن از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها هستند.

امروزه، انواع مختلفی از دستگاه مولد باد با ویژگی های منحصر به فرد طراحی و تولید می شوند و هر شخص با توجه به زمینه کاری و نیازی که به گاز نیتروژن دارد، می تواند نسبت به خرید و استفاده از یک دستگاه مناسب اقدام کند.

دستگاه مولد باد نیتروژن کاربرد های بسیار گسترده ای دارد. مهم ترین کاربرد های این دستگاه در اتوسرویس ها، تعویض روغنی ها، فروشگاه های عرضه کننده رینگ و لاستیک و… است.

شایان ذکر است که این دستگاه در ایران با نام های دیگری مانند: دستگاه نیتروژن ساز، دستگاه گاز نیتروژن، دستگاه تولید N2، ژنراتور تولید نیتروژن و… نیز شناخته می شود.

تولید باد نیتروژن

مزیت استفاده از گاز نیتروژن در خودرو

همان طور که پیش تر هم گفتیم، اصلی ترین استفاده از این دستگاه در زمینه خودرو است. دستگاه مولد گاز نیتروژن می تواند مزایای بسیار زیادی را برای خودرو به همراه داشته باشد. در ادامه، لیستی از مهم ترین فواید مولد نیتروژن برای خودرو ارائه شده است.

 • افزایش طول عمر لاستیک
 • نرم شدن کمک فنر های ماشین
 • تنظیم باد همیشگی تایر ها
 • حذف رطوبت باد داخل لاستیک
 • بهبود عملکرد فرمان پذیری خودرو
 • کاهش مصرف سوخت
 • بهبود عملکرد ترمز گیری به خصوص در سرعت های بالا
 • جلوگیری از پوسیدگی رینگ
 • بهبود عملکرد سیستم جلوبندی خودرو
 • افزایش مقاومت لاستیک در هوای گرم

همان طور که مشاهده کردید، استفاده از دستگاه های باد نیتروژن فواید بسیار زیادی را برای خودرو به همراه دارد؛ به همین جهت از این دستگاه در صنایع مربوط به خودرو استفاده گسترده ای می شود.

بیشتر بخوانید : آشنایی با تجهیزات تعمیرگاهی

دستگاه مولد نیتروژن

ویژگی های دستگاه مولد گاز نیتروژن

یک دستگاه مولد گاز نیتروژن از ویژگی های مختلفی برخوردار است. موارد بسیار زیادی وجود دارد که ما می توانیم به عنوان ویژگی های این دستگاه برای شما شرح دهیم. اما در این بخش تنها به معرفی ویژگی های بارز و مهم آن پرداخته ایم.

 • این دستگاه از ساختار ساده و طراحی فشرده برخوردار است و تمام عملیات آن به طور اتوماتیک انجام می شود.
 • دستگاه مولد نیتروژن از یک صفحه نمایش PLC بهره می برد و کارشناسان از آن برای نظارت و مشاهده پیشرفت و کنترل سیستم استفاده می کنند. به کمک این صفحه نمایش، تمام مراحل تولید نیتروژن تحت نظارت است.
 • راه اندازی این دستگاه بسیار آسان بوده و در زمان کوتاهی انجام می شود.
 • هزینه نگهداری از دستگاه های مولد هیدروژن پایین است.
 • این دستگاه ها از سیستم ایمنی بالایی برخوردار هستند و به سلامت انسان آسیب نمی زنند.
 • به دلیل طراحی هوشمندانه ای که دارند، از قابلیت صداگیر برخوردار هستند؛ پس در هنگام فعالیت صدای آزار دهنده ای تولید نمی کنند.
 • عملکرد شیرهای پیستونی در این دستگاه، بلند مدت است و شما می توانید به دفعات طولانی از آن ها بهره ببرید.

دستگاه مولد باد هیدروژن به دلیل برخورداری از این امکانات و ویژگی ها، محبوبیت بالایی در صنایع مختلف دارد و یکی از دستگاه هایی است که همواره مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات ایمنی در استفاده از مولد گاز نیتروژن

به طور کلی، این دستگاه ها مطابق با استاندارد های جهانی ساخته می شوند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند و آسیبی به انسان نمی زنند، اما با این همه حال بهتر است که نکاتی را در مورد استفاده از این دستگاه ها بدانید تا ایمنی کار شما افزایش یابد و از بروز هر گونه حادثه ناگواری پیشگیری شود. در ادامه، ما نکات ایمنی مهم که در هنگام استفاده از این دستگاه باید در نظر بگیرید را برای شما توضیح داده ایم.

 • اگر می خواهید از باد نیتروژن برای ماشین های سنگین استفاده کنید، لازم است تا فشار باد ورودی از کمپرسور هوا به دستگاه باد نیتروژن خودرو سنگین را روی ۱۲ بار تنظیم کنید.
 • برخی از دستگاه های باد مولد نیتروژن هستند که از 2 یا 4 عدد خروجی برخوردار هستند. عملیات کار با این دستگاه ها مانند عملیات کار با سایر دستگاه های باد نیتروژن، فول اتوماتیک است و هیچ تفاوتی بین آن ها وجود ندارد.
 • برخی از دستگاه های باد نیتروژن مخصوصاً در مدل های خودرو های سنگین از یک کلید توربو برخوردار هستند. با استفاده از این کلید می توان سرعت تزریق باد نیتروژن را افزایش داد.
 • برخی از مدل های دستگاه مولد باد نیتروژن از حالت N2P برخوردار هستند. از این قابلیت برای تزریق باد نیتروژن به لاستیک های اسپرت و افزایش خلوص آن ها استفاده می شود. حالت N2P کاربرد مهمی در صنایع ندارد.
 • همه دستگاه های مولد نیتروژن مانند: دستگاه های ساده، اتومایک و نیمه اتوماتیک از میزان درصد خلوص باد نیتروژن یکسانی برخوردار هستند و همه آن ها بین 96 تا 99 درصد نیتروژن تولید می کنند. تنها تفاوت این دستگاه ها با یک دیگر در عملکرد وکیوم و تزریق آن ها است.
 • اکثر دستگاه های باد نیتروژن از یک خروجی باد معمولی برخوردار هستند. از این خروجی برای باد زدن و تنظیم باد معمولی استفاده می کنند.

انواع دستگاه مولد گاز نیتروژن

دستگاه های مولد گاز نیتروژن انواع و اقسام مختلفی دارند، اما به طور کلی می توان آن ها را در دو دسته دستگاه باد نیتروژن سواری و دستگاه باد نیتروژن ماشین سنگین طبقه بندی کرد. در ادامه، هر کدام از این موارد را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.

دستگاه باد نیتروژن سواری

انواع دستگاه مولد نیتروژن

دستگاه باد نیتروژن سواری

از دستگاه باد نیتروژن سواری با هدف تزریق باد نیتروژن به خودروهای سواری و نیمه سنگین استفاده می کنند. شایان ذکر است که این دستگاه از مدل های با باد نیتروژن ساده، باد نیتروژن اتوماتیک و باد نیتروژن فول اتوماتیک برخورد است.

دستگاه باد نیتروژن ماشین سنگین

از دستگاه نیتروژن ساز ماشین سنگین با هدف تزریق باد نیتروژن به لاستیک خودروهای سنگین همچون کامیون، تراکتور، مینی بوس، اتوبوس و… استفاده می کنند. شایان ذکر است که این مدل از دستگاه نیز همانند دستگاه های قبلی از مدل های با باد نیتروژن ساده، باد نیتروژن اتوماتیک و باد نیتروژن فول اتوماتیک برخورد هستند.

انواع مختلفی از دستگاه های گفته شده توسط شرکت های مختلف طراحی و تولید شده اند و در حال حاضر نیز در بازار موجود هستند. پس شما می توانید انواع مختلفی از این دستگاه ها را مطابق با نیاز خود و بودجه ای که دارید خریداری کنید.

سخن پایانی

دستگاه مولد گاز نیتروژن یکی از مهم ترین و پر کاربردترین دستگاه هایی است که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. با آنکه در زمینه های کشاورزی، صنایع غذایی و… نیز از این دستگاه استفاده می کنند، اما بیشترین زمینه کاری آن، مربوط به صنایع خودرو است.

امروزه شرکت های مختلفی به طراحی و تولید انواع گوناگونی از دستگاه های مولد نیتروژن مشغول هستند. هر یک از این دستگاه ها دارای قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی است و شما می توانید با توجه به نیاز های خود و با در نظر گرفتن زمینه کاریتان به خرید یک دستگاه مناسب اقدام کنید.

آچار 724

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *