مقاله

نکات مهم در ترمیم لاستیک

ترمیم لاستیک

اغلب رانندگان بر این باورند که ترمیم لاستیک و زدن آج مجدد بر روی لاستیک ها باعث کاهش سطح ایمنی و افزایش خطراتی همچون تصادف، پارگی و ترکیدگی لاستیک ها می شود. اما زدن آج اگر با رعایت نکات شرکت سازنده دستگاه و شرایط استاندارد اجرا شود، هیچ گونه خطری برای لاستیک و خودرو ایجاد نمی کند.همان طور که می دانید ایمنی در رانندگی حرف اول را می زند و شما باید قبل از رانندگی یا سفر ابتدا تمامی نکات ایمنی را بررسی کنید. همچنین اگر قصد دارید خودرو جدیدی را خریداری کنید نیز باید تمامی جوانب ایمنی را بسنجید. یکی از این نکات، سالم بودن آج لاستیک است.

اصولا آج نقش موثری در تامین ایمنی خودرو ایفا می کند. در واقع این آج ها هستند که در هنگام رانندگی با سطح جاده ها تماس پیدا می کنند. به علاوه آج ها یکی از مهمترین فاکتورها برای تعیین کیفیت لاستیک می باشند. متخصصان برای معاینه لاستیک ها از لاستیک درار نیز استفاده می کنند.

معمولا سطح لاستیک به مرور زمان صاف و فرسوده می شود. در این مواقع اغلب افراد لاستیک ها را تعویض می کنند. اما به علت بالا بودن قیمت خرید لاستیک ها، برخی افرد لاستیک های خود را با استفاده از روش های مختلف ترمیم می کنند. یکی از این روش ها زدن آج مجدد بر روی لاستیک ها می باشد.

 بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا نظیر کشور آلمان و آمریکا از این روش برای ترمیم و مصرف مجدد لاستیک ها استفاده می کنند. این روش نه تنها خطرناک نیست بلکه موجب افزایش سطح ایمنی لاستیک ها، کاهش هزینه های سوخت و پایین آمدن هزینه خرید لاستیک می شود.

شرایط زدن آج بر روی انواع مختلف لاستیک ها

زمانی که 2 تا 4 میلی متر از الگوی آج باقی مانده باشد، می توانید اقدام به زدن مجدد آج بر روی لاستیک ها کنید. به زبان ساده تر می توان این گونه بیان کرد که، حداکثر 90 درصد آج لاستیک از بین رفته و 10 درصد آن باقی مانده باشد. همچنین برای ترمیم و زدن آج لاستیک ماشین های سنگین نظیر، اتوبوس، کامیون و ماشین های راه سازی حتما باید بر روی رادیان سیمی آن ها کلمه Regroovable درج شده باشد.

دستگاه آج زن و ترمیم لاستیک

آج زدن به  معنی برداشتن بخشی از گوشت لاستیک موجود در زیر گل لاستیک است. این کار سبب بالا رفتن قابلیت چسبندگی و ایمنی لاستیک ها خواهد شد. تعمیر یا ترمیم اصولی تایرها با استفاده از دستگاه آج زن برای حفظ ایمنی خودرو و عملکرد روان تر و نرم تر لاستیک ها و بالانس چرخ بسیار لازم است.

 این دستگاه می تواند لاستیک های پنچر شده یا فرسوده را در سریع ترین زمان ممکن ترمیم و تعمیر کند. با استفاده از این ابزار می توانید بدون صرف کردن هزینه های گزاف، استحکام لاستیک ها را بازیابی کنید.

شما می توانید با استفاده از این دستگاه علاوه بر بالا بردن طول عمر تایرها در وقت، هزینه و انرژی صرفه جویی کنید، همچنین این اطمینان را داشته باشید که لاستیک های خودرو شما به بهترین نحو کار خواهند کرد.

 به علاوه استفاده از این روش سبب جلوگیری از برخی مشکلات مانند: باد کردن دیواره های کناری تایرها یا آسیب های دیگر می شود. ترمیم لاستیک های ماشین با استفاده از این روش، باعث می شود تا لاستیک های شما در هر سطحی ایمن حرکت کنند.

شیار مجدد لاستیک چیست؟

این فرآیند با برداشتن لاستیک از زیر آج شروع می شود. یعنی می توانید با این روش عمق شیارهای لاستیک که تحت تاثیر مسافت هایی است که طی کرده اند را عمیق تر کنید. البته این کار فقط برای لاستیک هایی قابل اجراست که برای اصلاح مجدد طراحی شده اند. شیار مجدد لاستیک ها این امکان را برای شما فراهم می کند که شکل و عمق اصلی آج را بازیابی کنید. می توانید این روش الگو آج را تا عمق 6 تا 8 میلی متری اجرا کنید.

مزایای شیار مجدد لاستیک عبارتند از:

 • این روش می تواند باعث بالا رفتن 10 درصدی کشش لاستیک ها شود.
 • با استفاده از این روش می توانید در مصرف سوخت صرف جویی کنید.
 • لاستیک هایی که با استفاده از این روش ترمیم شده اند، عملکرد آن ها در پیمودن مسیر 25 درصد افزایش می یابد.

اصول آج زنی و ترمیم لاستیک ها

برای آج زنی مجدد لاستیک ها ابتدا باید بررسی کنید که آیا تایر خودروی شما دارای برچسب Regroovable است یا خیر؟  باید لاستیک  به طور اختصاصی برای شیار مجدد طراحی شده باشد. همچنین بدنه لاستیک باید به اندازه کافی محکم و قوی باشد تا بتواند در برابر تغیرات اعمال شده مقاومت کند و در سرعت های بالا مستحکم باشد.

در موارد زیر از زدن آج و ایجاد سیار مجدد خودداری کنید:

 • بدنه از لاستیک جدا شده باشد.
 • آج های لاستیک بریده یا خمیده شده باشند.
 • سطح لاستیک بریده شده باشد.
 • آسیب دیدگی سطح لاستیک با چشم قابل مشاهده باشد.
 • بالشتک لبه تسمه از تایر بیرون زده باشد.
 • دیواره جانبی لاستیک آسیب دیده باشد.

در حقیقت هرگونه آسیبی که بر سطح لاستیک ها وارد شده باشد، سبب نفوذ آب یا هوا به درون تایرها می شود. همین امر سبب فرسودگی سریع لاستیک ها خواهد شد. اگر این فرآیند بر روی لاستیکی که دارای سطح آسیب دیده است، اجرا شود می تواند برای سر نشینان خودرو خطر آفرین باشد. به علاوه ایجاد شیار مجدد بر روی لاستیک هایی که برای این کار طراحی نشده اند به هیچ وجه توصیه نمی شود.

باید بدانید که زدن شیار مجدد لاستیک ها با استفاده از دستگاه های آج زنی کاملا قانونی است و این روش توسط شرکت های تولید کننده لاستیک خودرو کاملا پذیرفته شده است. همچنین این روش مورد تایید سازمان فنی رینگ و تایر اروپا یا به اختصار  ETRTOمی باشد.

مزایای آج زدن لاستیک

 • بالا رفتن سطح کشش لاستیک

اصولا آج بر روی کشش و میزان چسبندگی لاستیک و کنترل ماشین در هنگام تماس با سطح زمین بسیار تاثیرگذار است. هرچه قدر که چرخ های شما نرم و روان تر باشند، کشش به وجود آمده نیز کاهش پیدا می کند.

 • رسیدگی

آج لاستیک تاثیر به خصوصی در فرمان پذیری ماشین دارد. معمولا آج ها دارای انواع الگوهای مختلفی هستند و هر یک کاربرد و قابلیت های منحصر به فردی را دارد. برای مثال: تایرهایی که الگو آج آن ها متقارن بوده، برای رانندگی در بزرگراه ها بسیار مناسب هستند؛ چرا که سبب بالا رفتن پایداری و کاهش مقاومت غلتشی می شوند، در نتیجه لاستیک ها حرکت روان تری خواهند داشت.

آج هایی که دارای الگو نامتقارن تری هستند، برای رانندگی در روزهای بارانی یا مناطق شمالی مناسب تر خواهند بود، زیرا با قابلیت چسبندگی قوی و افزایش ثبات انحنایی باعث عدم لغزش ماشین بر روی این گونه سطح ها می شود.

مشخصات بهترین دستگاه ترمیم لاستیک

 • سوئیچ حرارتی

دستگاه های آج زن لاستیک باکیفیت مجهز به ترانسفورماتور سوئیچ حرارتی بوده و این نوع دستگاه ها در برابر آسیب های مکانیکی بسیار مقاوم هستند. همچنین قابلیت برش در این نوع دستگاه ها بالاتر  از بقیه است و مصرف برق کمتری در مقایسه با نوع بدون کلید حرارتی دارند.

کلید حرارتی دستگاه آج زن

 • دستگاه آج زن لاستیک دارای دسته ارگونومیک باشد.

با استفاده از این دسته می توانید کنترل بیشتری بر روی برش آج ها داشته باشید.

 • مستحکم بودن پوشش و محفظه دستگاه آج زن

بدنه این نوع دستگاه ها باید کاملا محکم باشد، به نحوی که هیچ گونه گرد و غبار و رطوبت به داخل آن نفوذ نکند تا سطح ایمنی این دستگاه بالا برود.

 • دستگاه شیار زن لاستیک دارای تنظیم سطوح گرمایش باشد.

تنظیم سطح گرمایشی این نوع دستگاه ها به شما این امکان را می دهد تا متناسب با نوع آج لاستیک، سطح گرمایشی آن را مشخص کنید. قدرت گرمایشی این نوع دستگاه مناسب است و خیلی داغ نمی شود. داغ شدن بیش از حد دستگاه، سبب آسیب رساندن به لاستیک می شود.

 • کابل برق

کابل برق در این نوع دستگاه ها باید در برابر خمیدگی و بریدگی کاملا مقاوم باشند.

 • جا به جایی آسان

این دستگاه ها باید دارای وزن نسبتا سبک باشند تا بتوانید به راحتی آن را بلند کنید و در محل مورد نظر قرار دهید. همچنین بهتر است که برای سهولت در جا به جایی، دستگیره داشته باشند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *